Nájdi jazdu, ponúkni jazdu a cestuj lacnejšie. Na Slovensko prichádza BlaBlaCar

Nájdi jazdu, ponúkni jazdu a cestuj lacnejšie. Na Slovensko prichádza BlaBlaCar

Bratislava, 13. január 2016 – Najväčšia globálna platforma pre spolujazdu BlaBlaCar prichádza 13. januára na slovenský a český trh. Do svojej štruktúry prevezme Jazdomat, doterajšiu jednotku pre spolujazdu u nás. Jazdomat sa tak stane súčasťou najväčšej komunity pre spolujazdu na celom svete, predstavujúcu 25 miliónov členov v 22 krajinách sveta. Užívatelia slovenského portálu Jazdomat.sk a českého Jízdomat.cz získavajú dnešným dňom možnosť prenosu histórie na portál BlaBlaCar, vrátane všetkých cenných referencií.

Slovensko súčasťou svetovej komunity

Okrem Slovenska a Česka patrí medzi nové prírastky v sieti BlaBlaCar aj Brazília či Mexiko. „Opäť sme o krok bližšie k tomu, aby sme sprostredkovali našu službu diaľkovej spolujazdy na každý trh, kde je možné dopravu zdokonaľovať. Vnímame výborné prijatie spolujazdy po celom svete. Nadobro meníme spôsob, akým ľudia využívajú svoje autá,“ teší sa na budúcnosť spolujazdy u nás Frédéric Mazzella, zakladateľ spoločnosti BlaBlaCar.

Česko-slovenský Jízdomat od svojho vzniku v roku 2010 prepravil statisíce cestujúcich a vodiči ponúkli viac ako 4,5 milionu miest v aute. „Aby sa z nášho projektu stal naozaj plnohodnotný spôsob dopravy, je potrebné ho v rámci našich krajín posunúť na vyššiu úroveň. Sme radi, že vďaka BlaBlaCar môžu ľudia na Slovensku i v Čechách získať v rámci spolujazdy lepšie služby. Celosvetová komunita umožňuje rýchlejšie spopularizovanie spolujazdy u nás a tiež lepšiu možnosť stretu ponuky s dopytom,“vysvetľuje Jan Mittner, zakladateľ portálu Jazdomat.sk. Členovia Jazdomatu si budú môcť vytvoriť nový účet a presunúť naň všetky svoje doterajšie hodnotenia. Čoskoro po spustení BlaBlaCar bude platforma Jazdomatu uzavretá a všetky jazdy sa budú zverejňovať na BlaBlaCar, ktorý sprostredkuje vzájomný kontakt medzi vodičmi a cestujúcimi. BlaBlaCar tak vytvára úplne novú sieť postavenú na spoľahlivej komunite vodičov a cestujúcich.

blablacar cz

BlaBlaCar spája ľudí na cestách

Úspešný start-up spája vodičov s voľnými miestami v aute pri cestách na dlhú vzdialenosť a cestujúcich, ktorí potrebujú ísť rovnakou trasou, aby sa podelili o cestovné náklady. „Ide teda o medzimestskú diaľkovú dopravu, zdieľanie nákladov, nejde o zárobkovú činnosť pre profesionálnych vodičov,“ upresňuje Pavel Prouza, Country Manager BlaBlaCar pre Českú republiku a Slovensko, a dodáva: „Medzi nami a aplikáciami pre dopravu na objednávku sú tri podstatné rozdiely: BlaBlaCar je určený pre vodičov, ktorí už majú v pláne cestovať. Umožňuje im zdieľať miesta vo svojom aute s cestujúcimi a cestovať tak úspornejšie a príjemnejšie. Aplikácie typu taxi sú úplne odlišné, keďže v ich prípade vodiči reagujú na dopyt klienta, ktorý určuje cieľ cesty. Vodič predáva svoje služby. My ponúkame pre diaľkové medzimestské cesty riešenie v podobe spolujazdy, zatiaľ čo aplikácia pre dopravu typu taxi sa zameriava na krátke cesty po meste. U nás zohráva veľkú úlohu plánovanie ciest dopredu a nejedná sa o obyčajné last-minute riešenie. Cestujúci v prevažnej väčšine využívajú webovú službu.“

Štvrťročne spolujazdu vďaka BlaBlaCar používa viac ako 10 miliónov cestujúcich. Celkom cestujúci napísali viac ako 26 miliónov hodnotení a všetkých členov a cestujúcich spolu prepája 47 miliónov väzieb. Okrem toho o popularite svedčia aj takmer tri milióny fanúšikov na Facebooku. Pre priaznivcov mobilných aplikácií je pre iOS aj Android nachystaná prepracovaná a užívateľsky priateľská aplikácia, ktorá sa môže pochváliť už viac ako 15 miliónmi stiahnutí. „Plánovať spolujazdu a komunikovať s ostatnými členmi našej služby tak možno pohodlne aj na cestách. Používanie spolujazdy navyše šetrí životné prostredie. Za posledné dva roky členovia BlaBlaCar ušetrili viac ako 1 milión ton CO2 vypustených do ovzdušia. Ide o sociálne zodpovedný spôsob dopravy, ktorý cestujúcim šetrí čas aj peniaze. Chceme, aby sme boli prvou voľbou každého cestovateľa,“ hovorí Pavel Prouza. BlaBlaCar svojím užívateľom ponúka presvedčivé výsledky v zavádzaní a rýchlom rozvoji členskej základne, komunitu postavenú na ľuďoch (a nie obyčajnú službu) a pôsobnosť na celom svete.

blablacar

Slováci dochádzajú za prácou vo veľkom

Podľa výsledkov Štatistického úradu SR z roku 2011 dochádza za prácou mimo svojho trvalého bydliska približne 2/3 zo všetkých pracujúcich, pričom denne z nich cestuje až 82,2 %. Viac prichádzajúcich ako odchádzajúcich za prácou je len v Bratislavskom kraji, v ostatných krajoch viac obyvateľov za prácou odchádzalo, ako prichádzalo. Najviac ľudí odchádzalo za prácou z Prešovského kraja, a to viac ako 47-tisíc.

Spolujazda je najvýhodnejšia

Akú trasu pri dochádzaní volia cestujúci? Cena v tradičných dopravných prostriedkov na frekventovanej trase z východu na západ Košice – Bratislava pre dospelého sa pohybuje od 18 eur. Cesta vlastným autom sa v tomto prípade vyplatí nielen vďaka komfortnejšiemu a rýchlejšiemu cestovaniu, ale aj finančne, a to ak má vodič aspoň dvoch spolujazdcov. Pri priemernej spotrebe 8l/100km a cene 1,2 € za liter Naturalu 95, zaplatí každý 14,3 €. V prípade troch cestujúcich sa cena ešte viac zníži – spolujazda je tak ideálnym ale aj pohodlnejším prostriedkom pre lacnú dopravu.

Ďalšou vyťaženou trasou je Žilina – Bratislava. Cesta tradičnými dopravnými prostriedkami medzi týmito dvoma mestami stojí okolo 10€ a v najlepšom prípade trvá takmer tri hodiny s rôznymi medzimestskými zastávkami. V prípade spolujazdy za priaznivých podmienok cesta zaberie maximálne dve hodiny a s dvomi spolujazdcami zaplatí každý 6,4 €.

A prečo BlaBlaCar?

„Užívateľ pri vytváraní svojho profilu označí, či je bla, blabla, alebo blablabla podľa toho, ako veľmi sa rád v aute rozpráva. Je to jedna z ponúkaných preferencií, podobne ako voľba, akú veľkú batožinu si do auta môžete vziať alebo či vám vodič dovolí pribaliť si domáce zvieratko,“ vysvetľuje Pavel Prouza.

Okrem Slovenska a Českej republiky pôsobí BlaBlaCar v Belgicku, Chorvátsku, Francúzsku, Luxembursku, Nemecku, Holandsku, Maďarsku, Taliansku, Poľsku, Porugalsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Španielsku, Ukrajine, Turecku a Veľkj Británii. Mimo Európu je BlaBlaCar v Brazílii, Indii a Mexiku.

Kontakty pre médiá:

Martina Čmielová
Community & Event Manager CZ&SK BlaBlaCar
M: +420 777 087 320
E: [email protected]

Romana Otočková
PR konzultant
M: +421 948 403 959
E: [email protected]

Find out more about

Život s BlaBla

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride