Viac ako 1,6 milióna ponúknutých miest – taký bol prvý rok BlaBlaCar na Slovensku a v Čechách

Viac ako 1,6 milióna ponúknutých miest – taký bol prvý rok BlaBlaCar na Slovensku a v Čechách

Celosvetová platforma pre spolujazdu BlaBlaCar vstúpila na slovenský a český trh pred rokom. Za ten čas stihli vodiči ponúknuť na spolujazdu 1 682 217 miest. Prebrázdili dokopy trasu dlhú takmer 136 miliónov kilometrov, čo sa približuje vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom.

Bratislava, 12. január 2017 –  Celosvetová platforma pre spolujazdu BlaBlaCar vstúpila na slovenský a český trh pred rokom. Za ten čas stihli vodiči ponúknuť na spolujazdu 1 682 217 miest. Prebrázdili dokopy trasu dlhú takmer 136 miliónov kilometrov, čo sa približuje vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Služba sprostredkujúca spolujazdu funguje už v 22 krajinách sveta a umožňuje vodičom podeliť sa o náklady na cestu.

Slováci si pri spolucestovaní dôverujú

„Teší nás, že slovenskí cestujúci dôverujú nielen službe, ale zároveň si vzájomne dôverujú aj vodiči so spolujazdcami. To dokazuje aj fakt, že za prvý rok pôsobenia na Slovensku bolo ponúknutých celkom 1 682 217 voľných miest k zvezeniu,“ uvádza Pavel Prouza, Country manager BlaBlaCar pre Českú republiku a Slovensko.


Za prvý rok pôsobenia BlaBlaCar na Slovensku sa Slováci prepravili po 41 700 rôznych trasách po celej republike. Najčastejšie vodiči vyrážajú z Bratislavy, pričom najžiadanejšou je trasa Bratislava – Trnava.  Slováci cestujú nielen po Slovensku, ale spolujazdu využívajú aj medzinárodne – najčastejšie na trase z hlavného mesta do Prahy a Viedne. Výsledky za minulý rok taktiež potvrdzujú, že cestujúci využívajú službu skôr na dlhšie vzdialenosti. Priemerná dĺžka trasy v minulom roku bola 317 km.

Najvyťaženejším obdobím bol minulý rok pre vodičov a spolujazdcov predvianočný týždeň a letná sezóna. Dôvodom je, že pred vianočnými sviatkami majú ľudia problém zohnať miesto v hromadnej doprave bez predchádzajúcej rezervácie a počas leta je zasa populárne cestovanie spolujazdou na rôzne druhy letných festivalov.

„Aplikácia BlaBlaCar zvyšuje dôveru medzi vodičom a spolujazdcom navzájom. Cez službu sa prepravujú iba registrovaní členovia prostredníctvom ich profilu, ktorý obsahuje fotku, hodnotenie a skúsenosti ostatných cestujúcich z predchádzajúcich jázd, alebo napr. prepojenie s ostatnými sociálnymi sieťami. Všetky tieto informácie dodávajú užívateľom väčšiu dôveryhodnosť a istotu pri zdieľaní cesty,“ dodáva k fungovaniu služby Pavel Prouza. Globálna štúdia Trust Age spoločnosti BlaBlaCar tiež ukázala, že užívateľom služby s úplným profilom veria ostatní užívatelia zhruba o 30%  viac ako napríklad kolegom z práce alebo svojim susedom.

Dostupná a spoločenská

Ľudia sa snažia ušetriť na každom kroku a šetreniu sa nevyhýbajú ani pri cestovaní. Preto určite nikoho neprekvapí, že užívateľov na zdieľanej doprave láka najviac kombinácia ceny a rýchlosti. Z prieskumu medzi užívateľmi spolujazdy vyplynulo, že v predchádzajúcom roku bolo pre 32 % užívateľov kritérium rýchlosti a ceny najdôležitejšie. Vodiči ponúknutím voľných miest v aute ušetria až 70% nákladov na cestu.

Čo sa týka priemerného veku, využívajú službu na oboch stranách najčastejšie ľudia okolo 30-tky. Vodiči bývajú starší ako 31 rokov, priemerný vek pasažierov je okolo 29 rokov.

Okrem toho, že spolujazda šetrí čas a peniaze, ide zároveň o spoločenskú udalosť. Podľa prieskumu spoločnosti BlaBlaCar sa viac ako tri štvrtiny cestujúcich (77%) počas jazdy rada rozpráva s vodičom alebo ostatnými spolucestujúcimi.

Spolujazda vo svete a v budúcnosti

Myšlienka zdieľanej dopravy BlaBlaCar vznikla pred rokmi vo Francúzsku, keď sa jej zakladateľ nemal ako dostať domov na Vianoce, pretože všetky bežné spoje boli beznádejne vypredané. Webová a mobilná platforma umožňuje vodičom ponúknuť na už plánovanej trase voľné miesta v aute, čím cestujúci a vodič zdieľajú náklady. Líši sa tak od platforiem typu taxi, ktoré sú prevádzkované čisto za účelom zisku, alebo stopovania, oproti ktorému poskytuje spolujazda väčšiu bezpečnosť a istotu.

Vstupom na český a slovenský trh tak BlaBlaCar rozšíril svoje pôsobenie na 22 krajín po celom svete. Komunita má už 40 miliónov členov a celosvetové výsledky ukazujú, že každý mesiac počet užívateľov narastie o 1,5 milióna nových členov. Štvrťročne táto služba prepraví 12 miliónov cestujúcich.

Podľa údajov z Eurostatu z roku 2012 je až 75 % áut na cestách obsadených iba vodičom. Zdokonalovaním systému spolujazdy plánuje BlaBlaCar v blízkej budúcnosti čo najviac optimalizovať využitie voľných kapacít a znížiť tak ekologickú záťaž automobilovej dopravy. Len za uplynulý rok ušetril BlaBlaCar až milión ton emisií CO2, čo určite nie je zanedbateľné číslo.

O BlaBlaCar

BlaBlaCar je najväčšia komunita sprostredkujúca spolujazdu na svete. Spája vodičov s voľnými miestami v aute a cestujúcich na rovnakej trase. Vďaka spolujazde tak človek šetrí čas aj peniaze. Platforma je vyvinutá tak, aby vytvárala bezpečné a dôveryhodné prostredie, v ktorom majú členovia vlastné profily s históriou a vzájomným ohodnotením. Môžu dokonca uviesť, ako veľmi komunikatívni počas spolujazdy sú, od „Bla“ po „BlaBlaBla“ – odtiaľ pochádza aj názov BlaBlaCar. Na Slovensku a v Českej republike bol BlaBlaCar spustený 13. januára 2016.

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride