Štvrtina Slovákov cestuje každý deň, väčšinou za prácou

Štvrtina Slovákov cestuje každý deň, väčšinou za prácou

Pravidelné dopravné zápchy na cestách do väčších miest sú notoricky známou súčasťou každého rána, s výnimkou prázdnin. Až štvrtina Slovákov je na cestách každý deň, vyplýva to z prieskumu spoločnosti BlaBlaCar, ktorý realizovala na vzorke viac ako 800 respondentov. Najčastejším dôvodom, pre ktorý Slováci cestujú, je práca (40%), príčinou je však aj rodina, partnerka či deti (24 […]

Pravidelné dopravné zápchy na cestách do väčších miest sú notoricky známou súčasťou každého rána, s výnimkou prázdnin. Až štvrtina Slovákov je na cestách každý deň, vyplýva to z prieskumu spoločnosti BlaBlaCar, ktorý realizovala na vzorke viac ako 800 respondentov. Najčastejším dôvodom, pre ktorý Slováci cestujú, je práca (40%), príčinou je však aj rodina, partnerka či deti (24 %).

Podľa výsledkov Štatistického úradu SR z roku 2011 dochádzajú za prácou mimo svojho trvalého bydliska približne 2/3 zo všetkých pracujúcich, pričom denne z nich cestuje až 82,2 %. Najčastejšou cieľovou, ale aj východiskovou destináciou Slovákov je Bratislava. Práve hlavné mesto sa každým začiatkom i koncom týždňa pasuje s niekoľkohodinovými zápchami smerom do aj von z mesta.

Nápor na cestách môže odbremeniť stále populárnejšia zdieľaná ekonomika v podobe spolujazdy, ktorá šetrí nielen náklady na cestovanie, ale aj životné prostredie. Práve cena je jedným z kľúčových faktorov, podľa ktorých si Slováci vyberajú spôsob dopravy do zvolenej destinácie. Až 32 % si podľa prieskumu portálu pre spolujazdu BlaBlaCar volí dopravný prostriedok na základe ceny a rýchlosti. Pre 28 % je dôležitá nielen cena, ale aj pohodlie. Dostať sa z bodu A do bodu B dostatočne rýchlo je dôležité pre desatinu Slovákov.

Až 72 % respondentov si pri vzdialenostiach väčších ako 200 km volí ako dopravný prostriedok auto, vlakom jazdí na dlhšie vzdialenosti štvrtina opýtaných Slovákov. „Je logické, že najviac ľudí si s pohodlím spája práve automobil, predovšetkým pri jazde na dlhšie vzdialenosti. Máte dostatok miesta, privezie vás priamo na miesto, ktoré si sami určíte a nemusíte sa obávať meškania, ako sa stáva v prípade vlaku či autobusu,“ hodnotí Pavel Prouza, Country Manager BlaBlaCar pre Českú republiku a Slovensko.

Okrem pohodlia je automobil preferovaným dopravným prostriedkom aj zo sociálneho hľadiska. Tri štvrtiny opýtaných v prieskume uviedlo, že sa počas jazdy radi rozprávajú s vodičom alebo spolujazdcami. Slováci, ktorí využívajú platformu BlaBlaCar, si väčšinou spolujazdu dohadujú v predstihu najmenej 13 hodín až dva dni pred jazdou (40 %). Len 5 % opýtaných si hľadá spolujazdcov na poslednú chvíľu – menej ako tri hodiny pred plánovanou cestou.

Platforma na spolujazdu BlaBlaCar, ktorá funguje v 22 krajinách a ktorého komunita predstavuje viac ako 35 miliónov členov, funguje na Slovensku od januára a tento rok oslavuje svoje 10. výročie od založenia. Od tej doby ponúkli slovenskí vodiči presne 1 229 147 miest na trasách v dĺžke 237 km. „Výsledky na Slovensku sú dôkazom, že zdieľanie nákladov na cestovanie je stále obľúbeným trendom,“ hodnotí Pavel Prouza.

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride